Připravujeme

Obsah:

ZÁŘÍ / ŘÍJEN 2019

Mercedes-Benz Maybach Vision 6
Milník elektromobility
Fenomén vozů SUV
Tesla Roadster 2020
Pirelli kalendář 2019

A ještě mnohem více...

 

image_10244

5 podstatných informací, které vyčtete z pneumatik

Pokud se občas díváte na pneumatiku zblízka, je vám pravděpodobně jasné, že z ní vyčtete velké množství užitečných informací. Víte, co všechna čísla, písmena a případně další symboly znamenají?

car-1458721_640.jpg

Co všechno dokážete vyčíst z pneumatiky?

#1 Základní údaje

Na pneumatice najdete řadu různých znaků a symbolů, kterých je skoro tolik, kolik je výrobců pneumatik. Základní informace, které se na pneumatice uvádí, popisují její šířku, poměr mezi šířkou a výškou a průměr ráfku. Ukažme si to v následujícím příkladu:

 

oznaceni_na_bocnici-768x399 (1).png

  • 195 – označuje šířku pneumatiky měřenou v milimetrech. Měří se od bočnice k bočnici;

  • 65 – profilové číslo udává poměr mezi šířkou a výškou vyjádřený v procentech;

  • R – značení konstrukce pneumatiky. V tomto případě se jedná o radiální konstrukci. Existují ještě pneumatiky diagonální (D) nebo pneumatiky se smíšenou konstrukci (B). Na ty však narazíte jen v ojedinělých případech;

  • 15 – popisuje průměr ráfku v palcích;

  • 91 – index nosnosti;

  • T – označení rychlostního indexu.

#2 Index nosnosti

Index nosnosti, známý také jako zátěžový index (zkratka LI), je univerzální údaj, který platí nejen pro nové značkové pneumatiky, ale i pro protektory. Index stanovuje maximální povolené zatížení na jednu pneumatiku při rychlosti určené rychlostním indexem. Ze zátěžového indexu se ale bohužel nedozvíte konkrétní váhu. Tu musíte hledat v příslušných tabulkách. Pro přehlednost ji uvádíme níže.

5 podstatných informací - Index nosnosti.PNG

#3 Rychlostní index

Ať už preferujete pneumatiky BarumNokianHankook nebo jiné značky, každá z nich snese jen určitou maximální rychlost a podle ní je na pneumatice označená náležitým písmenkem. Pokud je na pneu například písmeno P, znamená to, že na ní nemůžete jet rychleji než 150 km/h.

Kompletní význam jednotlivých písmen pro vás opět uvádíme v tabulce.

5 podstatných informací - Rychlostní index.PNG

#4 Datum výroby

Datum výroby se označuje čtyřmi číslicemi, první dvě číslice určují týden, kdy byla pneu vyrobena, a druhé dvojčíslí označuje rok výroby. Při výběru pneumatik si tak jednoduše ověříte, jestli vám prodejce nenabízí starou pneumatiku.

Datum vyroby (1).png

Čísla 0717 znamenají, že pneumatika byla vyrobena v 7. týdnu roku 2017.

#5 Typ dezénu

Pneumatiky podle vzorku dezénu rozlišujeme na tři druhy: symetrický, asymetrický a směrový. Symetrický dezén nemá žádné zvláštní označení a vzorek pneumatiky je po obou stranách stejný.

Asymetrický dezén rozeznáte podle výrazů „Inside“ nebo „Outside“, což také určuje, z jaké strany máte pneumatiku nasadit, slovo „Outside” musí být vidět z vnější strany.

A směrový dezén rozeznáte pomocí šipky s nápisem „Rotation“ či „Direction“. Ta vám zároveň říká, jakým směrem se pneumatika musí po namontování točit.

Jak vidíte, údajů na pneumatice je sice hodně, ale znát všechny nepotřebujete, stačí vědět, kde případně dohledáte jejich význam.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

CARS & GIRLS

Generální partneři portálu:

              

Partneři portálu:

         

 

      

Další portály mediální skupiny HMG:

        

     CELEBRITYHOUSE.cz

TOPlist