Doporučujeme

HOTELHOUSE.cz

 

Portál o hotelech, pensionech a spa resortech...

Letenky, tipy na cestování, golfová hřiště, restaurace, bary, kavárny a vinárny.

image_14951

Vzorek u pneumatik: máte ho v pořádku?

Před pár dny i do nížin přišly mrazíky a první sněhové vločky a mnoho řidičů se, tak jako každý rok, vydalo přezouvat pneumatiky. Jak si ohlídat hloubku dezénu, abyste v servisu nebyli zaskočeni?

Dezén pro bezpečí

Minimální loubka vzorku pneumatik není jen nějaké vymyšlené číslo, ale údaj, který je jasně stanovený zákonem. Slouží k tomu, aby byla zajištěna bezpečná jízda v určitých podmínkách s ohledem na roční období, proto rozlišujeme zimní a letní pneumatiky. Samozřejmě existují i celoroční, u kterých pak přichází ke slovu spíše spotřeba vozu a jejich vhodnost do opravdu tropických dní. Vzorek určuje vlastnosti dané pneumatiky a tedy i její vhodnost pro různé povrchy a roční období. Na jaře a na podzim tak na autě gumy měníme za ty, které jsou pro dané roční období určené. V servisu ale mohou na auto dát jen takové gumy, které odpovídají zákonu. Sjeté gumy jsou nebezpečné kvůli změně jízdních vlastností, mohou více klouzat a nepřilnou k silnici tak, jak by měly, což je problém zvláště v zimním období. Takové gumy nestíhají odvádět vodu, mohou klouzat a také nedostatečně reagovat na brzdění, což vám může při jízdě způsobovat problémy včetně rizika aquaplaningu a neovladatelného vozidla. Můžete tedy přezout na použité pneumatiky, musí však mít dostatečně hluboký vzorek.

Jednoduchý trik

Vzorek mimo jiné slouží na pneumatice k tomu, že odvádí vodu ze stopy do boku pro bezpečnou jízdu. Hloubka dezénu u nových letních pneumatik bývá kolem 7 – 8 mm a u zimních až 9 – 10 mm. Zákon uvádí, že minimální hloubka dezénu letních pneumatik je 1,6 mm a zimních dokonce 4 mm. Je to proto, že zimní gumy potřebují vyšší vzorek s ohledem na sníh, břečku a nízké teploty. Měření hloubky vzorku se provádí v hlavních dezénových drážkách. Ideální je hloubkoměr, který vám dá naprosto přesná čísla, pro rychlou kontrolu si vystačíte s jednoduchým trikem. Pětikorunovou minci zasuňte do drážky tak, aby vyobrazená číslice 5 byla otočená vzhůru nohama. Pokud je vidět jen část číslice pět, je hloubka dezénu dostatečná pro letní pneumatiky. Pro ty zimní budete potřebovat minci dvoueurovou, u které nesmí být vidět stříbrný okraj. Pokud je vidět celá číslice pět nebo stříbrný okraj, je vhodná doba na výměnu pneumatik. Měření mincí nenahradí hloubkoměr, ale slouží jako orientační kontrola hloubky vzorku.

Opotřebení pneumatik pak záleží na vašem stylu jízdy a také počasí, tlaku v pneumatikách a v neposlední řadě i na správné geometrii kol. S výměnou pneumatik nečekejte, až je sjezdíte, ale s rezervou a včas. Zvýšíte tak bezpečnost své jízdy pro sebe, své spolujezdce i ostatní účastníky silničního provozu.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Generální partner portálu:

  

       

Partneři portálu: 

 

      

Další portály mediální skupiny HMG:

        

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz  www.womenhouse.cz  www.luxuryhouse.cz

www.gastrohouse.cz  www.celebrityhouse.cz  www.cinemahouse.cz  www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz 

www.nicemagazine.cz  www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz  www.letniservis.cz

 www.inspirovanikrasou.cz  www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.watchhouse.cz  www.luxusniplaze.cz  www.luxurymagazine.cz

www.snehovyservis.cz  www.podcasthouse.cz  www.menhouseman.cz 

www.nejlepsikavarny.cz  www.onlyfashion.cz   www.prazskeprikopy.cz  www.bydletestylove.cz  

www.HMGmagazine.cz

  

TOPlist