Doporučujeme

HOTELHOUSE.cz

 

Portál o hotelech, pensionech a spa resortech...

Letenky, tipy na cestování, golfová hřiště, restaurace, bary, kavárny a vinárny.

image_14951

Nabité a elektrizující: Klasické Mini vyráží vstříc budoucnosti

Kdyby dnes Alec Issigonis mohl znovu navrhnout klasické Mini, poháněl by tento ikonický malý vůz elektromotor. Koneckonců původní model uvedený na trh v roce 1959 vznikl v době ropné krize a byl založen na myšlence úspory paliva a přepravy čtyř cestujících a jejich zavazadel na co nejmenším prostoru. MINI dodnes s kreativním využitím prostoru a potěšením z jízdy navazuje na principy konstruktéra Issigonise. Projekt MINI Recharged je příležitostí, jak udržitelným způsobem pokračovat v příběhu klasického Mini v 21. století.

Přestavba klasických vozů Mini na elektrický pohon spojuje tradiční hodnoty s technologiemi budoucnosti. Nápad se zrodil ještě předtím, než britský prémiový výrobce nabídl čistě elektrický vůz MINI Cooper SE (kombinovaná spotřeba elektřiny: 17,6–15,2 kWh/100 km podle metodiky WLTP; kombinované emise CO2: 0 g/km). V roce 2018 vznikl unikátní exemplář elektrického klasického Mini, který byl představen na autosalonu v New Yorku. Reakce byly natolik pozitivní, že se specializovaný tým z továrny MINI v Oxfordu pustil do práce a vypracoval plán, jak tuto možnost majitelům klasických Mini zpřístupnit.

Aby bylo možné si vychutnávat tradiční jízdní vlastnosti podobné jízdě v motokáře s nulovými emisemi, je původní zážehový motor klasického Mini nahrazen moderní elektrickou pohonnou jednotkou. V rámci přestavby na MINI Recharged byly na konstrukci vozů provedeny pouze vratné změny. Důležitou součástí konceptu je pečlivé zacházení s historickým dědictvím. Díky tomu je možné klasické Mini uvést zpět do původního stavu. Během přestavby je původní motor každého vozidla označen a uložen tak, aby mohl být v případě budoucí přestavby klasického Mini opětovně použit.

„To, co projektový tým vyvíjí, zachovává charakter klasického Mini a umožňuje jeho fanouškům užívat si plně elektrickou jízdu. S MINI Recharged propojujeme minulost s budoucností,“ říká Bernd Körber, šéf značky MINI.

Projekt MINI Recharged znamená, že životnost vozu lze prodloužit udržitelným způsobem. Klasické Mini může nyní získat nový život a doprovázet svého majitele do budoucna, přičemž si zároveň zachová svůj originální odkaz.

Pohon zajišťuje moderní elektromotor generující trvalý výkon až 90 kW, s nímž je elektrifikované klasické Mini schopné zrychlit z nuly na 100 km/h za přibližně devět sekund. Energii dodává vysokonapěťová baterie, kterou lze nabíjet výkonem až 6,6 kW a umožňuje předpokládaný dojezd přibližně 160 kilometrů. Každé elektrifikované klasické Mini od MINI Recharged navíc dostane charakteristický centrální přístrojový panel, známý již z dob klasického vozu, který nyní zobrazuje teplotu pohonu, zvolený směr jízdy, dojezd a rychlost.

Příznivci MINI Recharged získají zcela nový zážitek z jízdy, tichý pohon s okamžitou akcelerací a možnost vjet do elektrických nebo nízkoemisních zón mnoha velkých měst, které jsou jinak se spalovacím motorem nedostupné. Klasické elektrické Mini může například v Londýně vjet na Oxford Street nebo Piccadilly Circus a opět se stát součástí městské zástavby, aniž by řidič musel předem platit poplatek za vjezd. Elektrická přestavba klasického Mini navíc nepotřebuje novou registraci.

MINI Recharged dokonale zapadá do strategie značky, zahrnující také aspekt oběhového hospodářství. V rámci tohoto projektu se nevyrábějí žádné nové vozy, ale jde o úpravu již existujících velmi oblíbených vozů. Díky tomu může klasické Mini začít druhý, udržitelnější život. Dnes má každý pátý nový model MINI elektrifikovaný pohon a nyní projekt MINI Recharged umožní, aby se láska ke klasickým vozům značky stala zážitkem spojujícím minulost a budoucnost.

Zakázková úprava klasického Mini se provádí výhradně ve Velké Británii. Každému přestavěnému vozidlu je přiděleno individuální číslo. „Individualita hraje důležitou roli také u MINI Recharged,“ říká Sebastian Beuchel, vedoucí globálního oddělení managementu značky MINI. „Jedinečné klasické modely Mini vznikaly odnepaměti, včetně skutečných pojízdných uměleckých děl.

Proto se v rámci programu MINI Recharged plánuje i budoucí spolupráce, která známým umělcům umožní vyjádřit svou kreativitu prostřednictvím speciálně navržených klasických modelů Mini.“

Zdroj foto: Mini

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Generální partner portálu:

  

       

Partneři portálu: 

 

      

Další portály mediální skupiny HMG:

        

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz  www.womenhouse.cz  www.luxuryhouse.cz

www.gastrohouse.cz  www.celebrityhouse.cz  www.cinemahouse.cz  www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz 

www.nicemagazine.cz  www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz  www.letniservis.cz

 www.inspirovanikrasou.cz  www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.watchhouse.cz  www.luxusniplaze.cz  www.luxurymagazine.cz

www.snehovyservis.cz  www.podcasthouse.cz  www.menhouseman.cz 

www.nejlepsikavarny.cz  www.onlyfashion.cz   www.prazskeprikopy.cz  www.bydletestylove.cz  

www.HMGmagazine.cz

  

TOPlist