Doporučujeme

V kinech

od 25. listopadu :

KLAN GUCCI

Film je inspirován šokujícím skutečným příběhem impéria italského módního domu.

image_14698

Kapaliny v autě

Nejen před zimou a v zimě je nutné věnovat zvýšenou pozornost vašemu autu. Spolehlivý chod a prevenci před vznikem poruch a s nimi souvisejícími opravami přináší pravidelný servis a vhodná i domácí údržba. Spoustu věcí si můžete ohlídat sami, i bez zásahu techniků. Týká se to i kapalin. Které váš vůz potřebuje a co byste o nich měli vědět?

Motorové oleje

Oleje, obecně jako mazivo stroje, patří k základním typům tekutin, které jsou pro provoz nejdůležitější. Motorové oleje slouží jako medium, které chrání a pečuje o nejpodstatnější část vozidla, zajišťuje jeho dokonalou funkci a zabraňuje nežádoucímu tření mezi jeho součástmi. Mimo to funguje i jako výborné chladivo a těsnění. Množství oleje v motoru je třeba pravidelně kontrolovat, jeho úbytek vzniklý únikem nebo opotřebením by mohl zapříčinit nevratné škody motorů.

Olej se v průběhu času zanáší nežádoucími nečistotami, které vznikají při spalování pohonných hmot a ztrácí své mazací vlastnosti. Motorový olej se proto pravidelně mění, a to minimálně jednou ročně nebo po výrobcem určeném počtu ujetých kilometrů. Kontrola a výměna oleje se nesmí podceňovat. Olej motor chrání a prodlužuje jeho životnost.

Chladicí kapaliny

K zabezpečení správné teploty motoru vozidla slouží chladicí kapaliny. Jejich účelem je odebírání přebytečného tepla z motoru a jeho odvádění přes chladicí soustavu do chladiče. Také množství chladicí kapaliny je nutné sledovat. Nádobku označenou ryskami minimální a maximální hodnoty tekutiny lze nalézt pod kapotou u motoru. Jedná se o kulatou odměrku s barevnou tekutinou uvnitř. Množství chladicí kapaliny by se mělo pohybovat mezi uvedenými ryskami, nikdy by jí nemělo být více ani méně.

Velké množství zahlcuje systém chlazení a vytváří nevhodný přetlak, málo tekutiny zase nezvládá dokonalé ochlazování a motor se tak může přehřívat. Výměnu chladicí kapaliny přenechejte odborníkům, provádí se pravidelně jednou za 2 – 5 let podle typu vozidla. Dolévání i výměna je z bezpečnostních důvodů možná pouze při vychladlém motoru.

Aditiva do olejů

Současné oleje splňují všechny předepsané normy a jsou tak plnohodnotným mazivem vašeho vozu. Ale jejich vlastnosti lze ještě vylepšit a zvýšit tak nejen jejich účinnost, ale i interval jejich výměny. To má vliv na životnost stroje i snížení nákladů spojených s provozem auta. Čím? Aditivy do maziv.

Aditiva do olejů mají schopnost ochraňovat povrch kovů, zamezovat jeho opotřebení, bránit vlivu vysokých teplot, chránit před tvorbou usazenin či před vznikem rzi. Aditiva velmi dobře rozpouštějí nečistoty, a dokonce mohou chránit i pryžové těsnící prvky stroje.

Aditiva do paliv

Ale nejen oleje, ale i pohonné hmoty lze vylepšovat. Aditiva do paliv účinně zamezují vzniku usazenin, odvádějí z palivových částí vodu, chrání před vznikem rzi a aktivně čistí nejen filtry pevných částic, ale i oxidační katalyzátory.

V zimě aditiva do paliv, která se přidávají do nafty, zlepšují možnost bezproblémového nastartování a chodu vozidla tím, že brání tuhnutí pohonných hmot a zachovávají jejich dokonalou konzistenci i ve výrazně minusových teplotách.

Oleje do převodovek

Rozhodně by se nemělo zapomínat ani na oleje do převodovek. Jejich množství ani kvalitu ovšem sami nezjistíte a pro jejich kontrolu musíte vyhledat pomoc odborníků autoservisu. Špatný stav nebo malé množství tekutiny může mít vliv na tření a teplotu v místě styku převodů.

Typicky u automatických převodovek dává smysl vyměňovat olej častěji, než doporučuje výrobce. V rámci naší zeměpisné polohy dochází při startu motoru k rychlejšímu zahřívání oleje, což chlazení často nestíhá a postupná devalvace oleje vede následně k závadám na automatické převodovce. Pomoci v takovém případě může instalace průtokového chladiče oleje pro převodovku.

Brzdové kapaliny

Pro správný, bezproblémový, a hlavně bezpečný provoz motorových vozidel jsou podstatné také brzdové kapaliny. Tyto kapaliny slouží k přenosu síly, která působí na brzdové ústrojí jednotlivých kol tím, že dojde k sešlápnutí brzdového pedálu. V důsledku toho začne auto brzdit, zpomaluje anebo zcela zastaví. Špatná kvalita brzdových kapalin může mít vliv i na selhání brzd. I tyto kapaliny si nechávejte pravidelně kontrolovat v autoservisu.

Automobil je složitý mechanismus a pro svůj provoz potřebuje i celou řadu dalších kapalin. Uvedený výčet tak není konečný, ale zmiňuje ty nejpodstatnější, které vyžadují opravdu zvýšenou pozornost. Pravidelným servisem a údržbou každého vozu lze předejít poruchám a zabezpečit spolehlivou jízdu po celý rok.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

CARS & GIRLS

Generální partner portálu:

     

 

Partneři portálu:

      

Další portály mediální skupiny HMG:

        

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz  www.womenhouse.cz  www.luxuryhouse.cz

www.gastrohouse.cz  www.celebrityhouse.cz  www.cinemahouse.cz  www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz 

www.nicemagazine.cz  www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz  www.letniservis.cz

 www.inspirovanikrasou.cz  www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.watchhouse.cz  www.luxusniplaze.cz  www.luxurymagazine.cz

www.snehovyservis.cz  www.podcasthouse.cz  www.menhouseman.cz

www.nejlepsikavarny.cz

TOPlist